Jak dbać o biżuterię
  
  
 
 
 
 
1. Nie należy zakładać biżuterii podczas wykonywania prac domowych, by nie narazić jej na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne. Zawarte w wodzie kranowej i morskiej składniki mogą spowodować, że biżuteria straci połysk lub ulegnie przebarwieniom. Szczególnie delikatne są perły i masa perłowa.
  
2. Składniki detergentów używanych w kuchni oraz łazience, a także kosmetyków: lakierów, dezodorantów i perfum, mogą być przyczyną przebarwień biżuterii (niektóre kosmetyki zawierają oksydanty, które przyspieszą utlenianie, a w efekcie czernienie biżuterii) lub skóry w miejscu jej kontaktu z biżuterią. Środki chemiczne mogą szkodzić również elementom biżuterii pochodzenia organicznego (perły, bursztyn), a także tym wykonanym z kamieni naturalnych, powodując ich matowienie lub rozwarstwianie. 
 
3. Perły i kamienie naturalne należy czyścić jedynie przeznaczonymi do tego płynami. Inne środki chemiczne spowodują, że kamienie stracą swój połysk.  
 
4. Biżuterii ze srebra oksydowanego nie wolno czyścić „na mokro”, gdyż może dojść do odbarwienia powierzchni. 
 
5. Zazwyczaj wystarczy przetrzeć biżuterię miękką ściereczką lub chusteczką do pielęgnacji biżuterii.
  
6. Nie zaleca się mycia biżuterii srebrnej przy pomocy pasty do zębów. Większość past zawiera związki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na biżuterię.
 
7. Po czyszczeniu biżuterii nie suszymy jej za pomocą suszarki ani nie eksponujemy w ciepłym miejscu. Do tego celu również należy użyć specjalnej ściereczki.
  
8. Jeżeli biżuteria jest mocna zabrudzona, nie należy czyścić jej samodzielnie, zwłaszcza używając do tego środków czyszczących czy polerujących, które nie są przeznaczone do pielęgnacji biżuterii.
 
 
 
 
    
 
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl