Jak dbać o biżuterię


1. Nie należy zakładać biżuterii (szczególnie na dłonie) podczas wykonywania prac domowych, żeby nie narazić jej na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne. W wielu przypadkach biżuterii szkodzi bezpośredni kontakt z wodą. Zawarte w wodzie kranowej czy morskiej składniki mogą spowodować, że biżuteria straci połysk lub ulegnie przebarwieniom. Szczególnie delikatne są perły i masa perłowa. Każdy rodzaj biżuterii najlepiej zdjąć przed kąpielą czy myciem naczyń.
2. Składniki detergentów używanych w kuchni oraz łazience, a także kosmetyków: lakierów, dezodorantów i perfum, mogą być przyczyną przebarwień biżuterii (niektóre kosmetyki zawierają oksydanty, które przyspieszą utlenianie, a w efekcie czernienie biżuterii) lub skóry w miejscu jej kontaktu z biżuterią. W większości przypadków, biżuteria nie jest wykonywana z czystego kruszcu, ale z jego stopów, które reagują z wieloma różnymi substancjami. Środki chemiczne mogą szkodzić również elementom biżuterii pochodzenia organicznego (perły, bursztyn), a także tym wykonanym z kamieni naturalnych, powodując ich matowienie lub rozwarstwianie.
3. Perły i kamienie naturalne należy czyścić jedynie przeznaczonymi do tego płynami. Inne środki chemiczne spowodują, że kamienie stracą swój połysk.
4. Biżuterii ze srebra oksydowanego nie wolno czyścić „na morko”, gdyż może dojść do odbarwienia powierzchni.
5. Zazwyczaj wystarczy przetrzeć biżuterię miękką ściereczką / chusteczką do pielęgnacji biżuterii.
6. Nie zaleca się także mycia biżuterii srebrnej przy pomocy pasty do zębów. Większość past zawiera związki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na biżuterię.
7. Po czyszczeniu biżuterii nie suszymy jej za pomocą suszarki ani nie eksponujemy w ciepłym miejscu. Do tego celu również należy użyć specjalnej ściereczki.
8. Jeżeli biżuteria jest mocna zabrudzona, nie należy czyścić jej samodzielnie, zwłaszcza używając do tego środków czyszczących czy polerujących, które nie są przeznaczone do pielęgnacji biżuterii.